Gdańska Klinika Flebologii
poniedziałek, środa, czwartek
godzina 16:00 - 20:00
58 350-18-86
info@gdanskaflebologia.com
80-422 Gdańsk
ul. Lelewela 6C/1

tel. 58 350-18-86

miniflebektomia

Miniflebektomia to zabieg polegający na usunięciu z niewielkich nacięć skóry (ok 2-3 mm) poszerzonych żył podskórnych (żylaków), które pokazują się na powierzchni nóg w pozycji stojącej
Opis zabiegu miniflebektomii żylaków
1. Oznaczenie żylaków

Żylaki, doskonale widoczne w pozycji stojącej, bardzo często znikają kiedy pacjent zostanie położony na stole zabiegowym. Aby można było dokładnie zlokalizować żylaki w trakcie zabiegu, należy je precyzyjnie zaznaczyć na skórze markerem. Zaznaczenie wykonywane jest tuż przed rozpoczęciem procedury, w pokoju zabiegowym, w pozycji stojącej, przez obrysowanie żylaków.
Kiedy pacjent kładzie się na stole zabiegowym, żylaki znikają, lecz obrysowane obszary pozwalają z idealną precyzją zlokalizować miejsca w których znajdują się żyły wymagające usunięcia.
Zaznaczenia na skórze zmywają się po ok 3-4 kąpielach, nie pozostawiając żadnego śladu na skórze.

2. Znieczulenie miejscowe

Pacjent jest kładziony na stole zabiegowym, po czym skóra nogi jest odkażana specjalnym preparatem. Następnie pole zabiegowe jest obkładane jałowymi, jednorazowymi serwetami i następuje znieczulenie miejscowe. Znieczulenie odbywa się  przez wstrzyknięcie cienką igłą środka znieczulającego w skórę. Wstrzykiwaniu środka znieczulającego może towarzyszyć uczucie pieczenia, jednak znika po maksymalnie 30 sekundach. Znieczulona okolica staje się odrętwiała, znika czucie bólu. Po potwierdzeniu skuteczności znieczulenia można przejść do właściwego etapu - usunięcia żylaków.

3. Kosmetyczne wycięcie żył 

W miejscach wcześniej zaznaczonych nakłuwa się skórę specjalnym ostrzem, tak aby uzyskać dostęp do żylaków, nie wykonując zbyt szerokiego cięcia na skórze. Używając haczyka żylaki wydobywa się na zewnątrz i podwiązuje. Nacięcia skóry nie wymagają zeszywania szwami chirurgicznymi, wystarczające jest zaklejenie skóry sterylnymi plasterkami zaprojektowanymi specjalnie z myślą o zamykaniu małych nacięć skóry (steri-strips). Plastry te można usunąć po 4 dniach.

4. Założenie pończochy o drugiej klasie ucisku

Bardzo ważnym elementem zapobiegania zakrzepicy żył jest stosowanie pończoch uciskowych. Pończocha jest zakładana na operowaną nogę bezpośrednio po założeniu plastrów, na stole zabiegowym. Należy ją stosować przez tydzień od zabiegu, w ciągu dnia, od rana do wieczora.

Miniflebektomia Mullera

Miniflebektomia może być stosowana jako jedyna forma leczenia żylaków u pacjentów u których żyły pniowe (czyli żyła odpiszczelowa i żyła odstrzałkowa) zostały uznane za wydolne w badaniu USG-doppler. W sytuacjach, w których występuje niewydolność żył pniowych miniflebekotmia stanowi uzupełnienie wewnątrzżylnego zabiegu zamknięcia niewydolnej żyły pniowej (laserowe zamykanie żył, zabieg radioablacji, Venablock, Flebogrif).

Ważne informacje
  • do kwalifikacji do zabiegu miniflebektomii żylaków konieczne jest wykonanie badania USG-doppler żył, które można wykonać na miejscu, w Gdańskiej Klinice Flebologii
  • zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu, wykonywany jest w gabinecie zabiegowym Gdańskiej Kliniki Flebologii
  • zabieg miniflebektomii żylaków jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym
  • zabieg jest wykonywany w trybie jednodniowym, wypisanie z Kliniki następuje około 30 minut po zabiegu
  • w następnym dniu po zabiegu  pacjent może normalnie funkcjonować, a nawet powrócić do aktywności zawodowej
  • po zabiegu miniflebektomii wskazane jest wstrzymanie się od uprawiania sportu na czas około tygodnia po zabiegu, aby nie zaburzyć wstępnego okresu gojenia
Czy zabieg jest bolesny?

Znieczulenie miejscowe powoduje całkowite zniesienie bólu. Pozostaje uczucie naciskania skóry, pociągania. W trakcie nacinania skóry pacjent może odczuwać ucisk porównywalny do ucisku skóry palcem. W momencie wydobywania żylaków może być odczuwane pociąganie, jednak uczucie bóle jest całowicie zniesione. Przeważająca większość pacjentów po zabiegu jest zaskoczona faktem, iż zabieg faktycznie odbył się bez istotnego dyskomfortu.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Zazwyczaj do zagojenia ran i zakończenia procesu leczenia wymagany jest okres 10-14 dni. W przebiegu pooperacyjnym większość chorych nie odczuwa istotnych dolegliwości bólowych, jednak czasami w 1-3 dobie po zabiegu może być odczuwany dyskomfort. Tkliwość w miejscach nacięć skóry (bolesność przy mocnym dotykaniu) może być odczuwana przez około 5 dni. Aby nie upośledzić procesu gojenia i także aby nie wzmagać bólu, wskazane jest unikanie intensywnej aktywności fizycznej / sportu przez tydzień od zabiegu. Zalecane jednak jest chodzenie, aby pobudzać krążenie krwi w nogach (przez pobudzenie pompy mięśniowej), co działa nie tylko korzystnie na żyły, ale również działa przeciwzakrzepowo. Przy dobrej kwalifikacji do zabiegu i perfekcyjnym przeprowadzeniu operacji uzyskane wyniki są trwałe. Raz usunięte żylaki nie nawracają, jednak miniflebektomia nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych zmian żylnych.

Schemat terapii

Zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu zabiegowego przez lekarza i trwa na ogół 45-60 minut. Wykonuje się go w pozycji leżącej. 

Należy pamiętać o tym, iż w przypadku niewydolności żył pniowych (odpiszczelowej, odstrzałkowej) sam zabieg miniflebektomii w przeważającej ilości przpadków nie bedzie wystarczający do wyleczenia niewydolności żylnej. W takiej sytuacji konieczne jest w pierwszym rzędzie zamknięcie niewydolnych pni żylnych (zabiegiem wewnątrzżylnym takim jak laserowe zamykanie żylaków,  radioablacja, Venablock czy Flebogrif) i następnie wykonanie miniflebektomii jako uzupełnienia. Zabiegi takie wykonuje się jednocześnie, a miniflebektomia jest zwykle ostatnim etapem procedury. 

Wskazania do zabiegu
  • żylaki kończyn dolnych o wielkości nie pozwalającej na przeprowadzenie skleroterapii
  • w niektórych przypadkach żylaki rezydualne lub nawrotowe po wcześniejszych operacjach żył
Przeciwskazania do zabiegu
  • Róża, zapalenie tkanki podskórnej
  • Ciąża
  • Ostrą zakrzepicą żylna
  • Obciążenia poważnymi chorobami przewlekłymi
  • Pacjent unieruchomiony, niezdolny do samodzielnego poruszania się
  • Ostra infekcja
  • Zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych
Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po zabiegu zakładana jest pończocha kompresyjna o drugiej klasie ucisku. Stosowanie pończochy jest bardzo ważne jako element profilaktyki zakrzepicy żylnej. Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku zaleca się noszenie na stałe w ciągu dnia, przez okres zalecony przez lekarza. Konieczne jest przyjście na zabieg z własnymi pończochami. Korzystne jest stosowanie wyrobów dobrej jakości np. firmy Sigvaris lub Thuasne. Wyższa cena rekompensowana jest dłuższym czasem używania wyrobu. W leczeniu stosujemy wyroby głównie o 2 stopniu ucisku.

Rzadko spotykane powikłania po miniflebektomii
  • krwiaki
  • zaczerwienienia i siniaki
  • przejściowy obrzęk
Bardzo rzadkie powikłania skleroterapii:
  • przebarwienia
  • zakrzepica żylna
  • zakażenie, opóźnione gojenie rany

Rejestracja internetowa jest czynna 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę