godzina 16:00 - 20:00
info@gdanskaflebologia.com
tel. 58 350-18-86
USG-doppler żył
KONSULTACJA Z BADANIEM USG-DOPPLER UKŁADU ŻYLNEGO KOŃCZYN DOLNYCH
USG Dopplera to badanie służące do jak najwcześniejszego wykrywania nawet dyskretnych schorzeń żył i tętnic.
Badanie obejmuje:
- Konsultację flebologiczną
- Badanie USG-doppler układu żylnego kończyn dolnych wykonane nowoczesnym aparatem General Electric Logiq S8
Na czym polega badanie USG-doppler?
Badanie ultrasonograficzne naczyń krwionośnych wykorzystuje tzw. efekt Dopplera. Wysłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa przemierza ciało, następnie odbija się od ośrodka będącego w ruchu (np. od płynącej krwi) i powraca do głowicy.
Głowica połączona jest z aparatem ultrasonograficznym, który rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia to na monitorze.
Lekarz wykonujący USG Dopplera widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać, bo np. nie domykają się zastawki żylne. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia, co daje pojęcie o przekroju i wydolności badanych tętnic i żył.
Badanie ultrasonograficzne, tzw. USG Doppler żył jest jednym z najistotniejszych elementów konsultacji. Badanie to pozwala określić dokładnie stan naczyń żylnych kończyn dolnych. Oceniane są zarówno żyły powierzchowne jak i głębokie.
W badaniu między innymi oceniane są drożność i wydolność żył. Żyła jest drożna gdy zachowany jest przepływ krwi przez jej światło. Drożność żył może być upośledzona na skutek różnych procesów chorobowych z których najczęstszym jest zapalenie bądź zakrzepica żylna.
Wydolność żył to parametr określający wydolność zastawek żylnych a co za tym idzie kierunek przepływu krwi. Żyła jest wydolna gdy krew płynie w niej w kierunku do serca, a niewydolna gdy powstanie w niej tzw. refluks czyli cofanie się krwi. Krew cofając się w żyle powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzżylnego i zaleganie krwi. To z kolei jest istotnym czynnikiem sprawczym przewlekłej niewydolności żylnej czyli m.in. żylaków.
USG Doppler żył jest również wykorzystywane podczas zabiegu operacyjnego z wykorzystaniem lasera wewnątrzżylnego (EVLT), czy z wykorzystaniem fal radiowych (ClosureFast). Chirurg operator musi bowiem w trakcie zabiegu wielokrotnie kontrolować obecność cewnika laserowego lub radiowego w świetle operowanej żyły aby precyzyjnie zamknąć tylko chore naczynie żylne.
przygotowanie do badania doppler
Co bardzo wygodne, do badania USG-doppler nóg nie musisz się specjalnie przygotowywać.
Do badania USG-doppler żył biodrowych i żyły głównej dolnej (przebiegających wewnątrz jamy brzusznej) należy być na czczo.
Przebieg badania doppler żył
Badanie jednej nogi trwa około 10 minut. Badanie wymaga odsłonięcia nóg od stóp do poziomu pachwin. Aby ocenić budowę i funkcję żył badanie musi być wykonane na stojąco. Lekarz poprosi Cię zajęcie miejsca na specjalnym podwyższeniu z uchwytem - tak abyś mogła / mógł spędzić wygodnie czas potrzebny na przeprowadzenie badania. Na skórę nałożony zostanie specjalny żel, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej i przesuwanie głowicy. Następnie lekarz przyłoży głowicę aparatu USG i będzie wodził nią, obserwując obraz na ekranie monitora. Po wstępnej ocenie wyglądu naczyń zaczyna się część dopplerowska, czyli badanie przepływów krwi. Badana jest drożność i wydolność (sprawność zastawek) poszczególnych segmentów układu żylnego. Na koniec lekarz omawia wynik badania i wręcza Ci wydruk z opisem badania.
Rejestracja internetowa jest czynna 7 dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę